Černý důl

Pravé kouzlo hor

„Tmavým vápencovým dolem se rozléhá ťukání malých kladívek, plamínky blikají v lucernách permoníků takřka nepřetržitě, do rána musí být naplněné všechny vagóny dlouhé lanovky vedoucí z Černého Dolu do Kunčic…“ Tak nějak by mohl začít příběh o Černém Dole, který by jistě pobavil děti i dospěláky. Pokud ale radši příběhy zažíváte, než čtete, pak si v pohádkovém městyse, obklopeném nezkrocenou přírodou, zajistěte své místo. Čekají na vás zážitkové a vzdělávací turistické trasy, cyklotrasy, hřebenové výstupy, lenošení u vody i dlouhé adrenalinové sjezdy.

Turistický ráj se zrodil z hornické osady

První písemné zmínky o Černém Dole jsou z roku 1556, které místo popisují jako hornický důl v tmavém lese. Právě díky hornické historii se stala stále funkční nákladní lanovka jakýmsi symbolem městyse. Historií těžby vás provede Hornická stezka Berghaus, ta začíná nedaleko centra obce. Stezka vám zábavnou formou osvětlí historická fakta těžby v Krkonoších a když budete mít štěstí, třeba zahlédnete i permoníka. Novinkou v Černém Dole je Naučná stezka svaté Barbory. Na trase dlouhé 5 km si užijete mnoho legrace.

Z Černého Dolu si můžete naplánovat lehké, zábavné i náročnější výlety. Vyrazte směr Černá nebo Liščí hora. Po turistických stezkách dojdete do Janských Lázní, kde na vás čeká relaxace u termálního pramene. Po stopách Krakonoše se vydejte lanovkou, opravdoví horalové dojdou pěšky až na Sněžku.

Tipy na výlety na webu obce

Moderní život na horách

V Černém Dole si odpočinete a dobijete si baterky v krásné přírodě. A když vám vyhládne, stačí navštívit jednu ze skvělých restaurací v centru městyse nebo v Peci. Na stezkách i sjezdovkách najdete vždy kiosek s dobrým občerstvením. Potravu pro duši v podobě kulturního zážitku hledejte ve vrchlabských kavárnách, v Janských Lázních, v hudebním klubu v Peci pod Sněžkou anebo trutnovském kulturním centru UFFO.

Občanská vybavenost Černého Dolu a jeho okolí je na vysoké úrovni. K dispozici jsou obchody s potravinami, spotřebním zbožím i horskou módou, infocentrum, pošta, autobusová doprava, bankomaty, půjčovny sportovního vybavení, čerpací stanice. Nejbližší nemocnice i lékárny jsou ve Vrchlabí, které je v dojezdové vzdálenosti od Černého Dolu cca 10 min. Zdravotní střediska naleznete i v Peci pod Sněžkou, Jilemnici nebo Trutnově.

V horách nechybí ani oblíbené aquaparky, tenisové kurty, bowlingové dráhy nebo adrenalinové zážitky, jako je paragliding.

Investor doporučuje

CC-nábytek